^Wróć do Góry

Facebook Like Button

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonFacet budzi się po kilkutygodniowym piciu, cały siny i zarośnięty. Idzie do łazienki, staje przed lustrem i zaczyna się sobie przyglądać, intensywnie przy tym myśląc. Nagle słyszy z kuchni: - Mietek, zjesz śniadanie? Facet wali się w łeb i mówi: - A... Mietek.

+48 509-435-688
admin@abckomputera.com.pl

abckomputera.com.pl

o komputerach i nie tylko . . .

Amy Winehouse

Amy WinehouseAmy Jade Winehouse - (angielska wokalistka soul, jazz i R&B) urodziła się 14 września 1983 w Londynie i dorastała w Southgate, jego północnej dzielnicy; wywodziła się z rodziny żydowskiej o tradycjach jazzowych. Uczęszczała do Ashmole School. W wieku dziesięciu lat założyła krótko działającą grupę muzyczną o nazwie Sweet 'n' Sour.

Umiała grać na gitarze od trzynastego roku życia; śpiewała profesjonalnie od szesnastych urodzin, kiedy to jej przyjaciel Tyler James, wokalista soulowy, wysłał nagranie demo Amy wytwórni A&R Records. Po rozmowach z różnymi wytwórniami płytowymi, Winehouse dołączyła do Island Records(Universal Music), z którą była związana do śmierci.
Amy Winehouse-0

20 października 2003 roku został wydany jej debiutancki album Winehouse, Frank, wyprodukowany głównie przez Salaam Remi. Większość utworów na płycie inspirowana jest muzyką jazzową. Wszystkie piosenki w albumie zostały napisane przez Amy; jedynie dwa covery nie posiadają wkładu własnego artystki. Album został ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych. Znawcy muzyki jazzowej podkreślają, iż głos Winehouse można porównywać do głosów takich śpiewaczek jak Sarah Vaughan czy Nina Simone.


W 2004 roku Amy Winehouse została nominowana do BRIT Awards w kategorii "Najlepsza solowa artystka". W tym samym czasie debiutancki album Amy uzyskał w jej rodzinnym kraju status platynowego, a ona sama wygrała nagrodę najlepszego twórcy tekstów muzycznych Ivor Novello Awards za utwór "Stronger Than Me" (wyprodukowany przez Salaam Remi). Płyta została nominowana do nagrody Mercury Music Prize 2004. W tym roku Amy pojawiła się na takich festiwalach jak Glastonbury Festival, czy V Festival.

Amy Winehouse-2

Back to Black, drugi studyjny album Winehouse ukazał się 30 października 2006. Od razu podbił szczyt brytyjskiej listy sprzedaży UK Album Chart debiutując na pierwszej pozycji 1. Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy (jedynie Wielka Brytania). Płyta została wyprodukowana przez Marka Ronsona oraz Salaam Remi.

Ponieważ odniósł ogromny sukces na Wyspach Brytyjskich, zdecydowała się wydać album w różnych krajach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobnie jak w UK longplay sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy oraz uzyskał status potrójnej platyny. Najwyższa pozycja na amerykańskiej liście sprzedaży Billboard 200 to 6. miejsce.

Pierwszym, a zarazem głównym singlem promującym album był utwór "Rehab", który odniósł sukces zarówno w Wielkiej Brytanii zajmując 7. pozycję, jak i w Stanach Zjednoczonych (miejsce 9).

W roku 2007 album Back to Black został nominowany do nagrody BRIT Awards w kategorii "Najlepszy album". Mimo iż nie on zdobył tego tytułu, sama wokalistka zdobyła tę nagrodę w innej kategorii - "Najlepsza solowa artystka". W 2008 Amy Winehouse otrzymała pięć Nagród Grammy. Back to Black został wyróżniony jako najlepszy album popowy, Rehab jako nagranie roku i piosenka roku, a sama piosenkarka jako najlepsza wokalistka roku (Rehab) i jako nowicjuszka roku.

18 maja 2007 w Miami Winehouse poślubiła Blake'a Fieldera-Civila. Związek przetrwał dwa lata. 16 lipca 2009 doszło do rozwodu, którego głównym powodem była zdrada ze strony artystki oraz niewielka ilość czasu, jaki małżonkowie spędzali razem. Winehouse była uzależniona od alkoholu i narkotyków. Oświadczyła także publicznie, że ma problemy z depresją i cierpi na bulimię. Na jej problemy ze zdrowiem miał także wpływ nikotynizm piosenkarki.

Amy Winehouse-1 Występ Winehouse 18 czerwca 2011 w Belgradzie inaugurował jej europejską trasę koncertową. Artystka odurzona alkoholem pojawiła się na scenie ze znacznym opóźnieniem, miała problemy śpiewaniem. Z powodu stanu zdrowia piosenkarki odwołano dwa kolejne koncerty. 21 czerwca ogłoszono, że zostały odwołane wszystkie pokazy jej europejskiej trasy koncertowej. 20 lipca pojawiła się gościnnie na koncercie swojej chrześnicy, Dionne Bromfield w Londynie. Było to ostatnie publiczne wystąpienie w jej życiu.

23 lipca 2011 Winehouse zmarła w swoim mieszkaniu w londyńskiej dzielnicy Camden. Policja obecna w domu piosenkarki potwierdziła informację o jej zgonie, jednak jego przyczyna jest nieznana.
Została pochowana 26 lipca 2011 w obrządku żydowskim na cmentarzu Edgwarebury w Londynie. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli między innymi Kelly Osbourne i Mark Ronson, a także jej ostatni partner życiowy Reg Traviss.


_________________ DYSKOGRAFIA AMY WINEHOUSE -TELEDYSKI ________________

 

www.vrota.pl
Agencja Ślubna "Pink Ring" - GDAŃSK
www.twojewiadomosci.com.pl

abckomputera.com.pl - 2010 copyright